Warsztaty Terapii Zajęciowej realizują zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawna niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości.
Celem warsztatu jest:
- aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Realizacji powyższych celów służy stosowanie technik terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników, poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijania psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.
Uczestnicy warsztatów
Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach Terapii Zajęciowej jest orzeczenie o znacznym lub miarkowanym stopniu niepełnosprawności wydawane przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Osoby niepełnosprawne muszą posiadać w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Zasady funkcjonowania warsztatu
Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań.
W warsztacie działa rada programowa, która dokonuje okresowej oraz, nie rzadziej niż co 3 lata, kompleksowej oceny realizacji indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika warsztatu i zajmuje stanowisko w kwestii osiągniętych przez niego postępów w rehabilitacji, uzasadniających:
- podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy,
- potrzebę skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia, ze względu na brak postępów w rehabilitacji i złe rokowania co do możliwości osiągnięcia postępów uzasadniających podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej lub na rynku pracy po odbyciu dalszej rehabilitacji w warsztacie,
- przedłużenie uczestnictwa w terapii ze względu na pozytywne rokowania co do przyszłych postępów w rehabilitacji, umożliwiających podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej lub na rynku pracy, albo okresowy brak możliwości podjęcia zatrudnienia, albo okresowy brak możliwości skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia.
Informacje dodatkowe
Udział w codziennych 7 godzinnych zajęciach w WTZ jest bezpłatny, uczestnicy są dowożeni z miejsca zamieszkania do warsztatu samochodem dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością ( jeżeli wynika to z opracowanego Indywidualnego Programu Rehabilitacji).
Warsztaty Terapii Zajęciowej są finansowane ze środków PFRON (90%) oraz powiatu (10%)
Adresy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających na terenie Powiatu Gdańskiego:
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kolniku (gmina Pszczółki)
prowadzony przez Fundację "Żyć Godnie"
83-032 Kolnik ul. Dębowa 4
tel. 58 683 95 29
http://www.zycgodnie.pl/warsztat-terapii-zajeciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej w Rotmance (gmina Pruszcz Gdański)
prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pruszczu Gdańskim
83-010 Straszyn,
Rotmanka ul. Gerberowa 16
tel. 58 773 21 00
e-mail: psouupruszcz@poczta.onet.pl
http://psouupruszcz.org.pl/index.php/wtz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Łapinie Dolnym (gmina Kolbudy)
prowadzony przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej
Łapino Dolne ul. Sienkiewicza 50
tel. 694 464 417
e-mail: wtzlapino@caritas.gda.pl
Warsztat Terapii Zajęciowej w Krzywym Kole (gmina Suchy Dąb)
prowadzony przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej
83-022 Krzywe Koło 36
tel. 58 692 71 13
e-mail: centumkrzywekolo@caritas.gda.pl
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63 poz. 587)